İçeriğe geç

Bayrak Taşıyıcı Havayolu İşletmeleri

İngilizce olarak Full Service Network Carriers (FSNC), Flag Carrier, Legacy veya Comprehensive Network Carriers (CNC) olarak isimlendirilen bayrak taşıyıcı havayolu işletmeleri, eskiden kalma havayolu işletmeleri, tam hizmet sunan havayolu işletmeleri genellikle devletler tarafından kurulan ve desteklenen havayolu işletmeleridir.

O ülkenin bir sembolü haline geldikleri için genellikle bayrak taşıyıcı havayolu işletmesi olarak isimlendirilmektedir.

Bayrak Taşıyıcı Havayolu İşletmeleri Nedir?

Bu iş modelinde uçuş öncesinde ve uçuş esnasında yolcular sınıflandırmakta (first class, business class, ekonomi) ve bağlantılı uçuşlar gibi çok çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Seyahat edilen sınıfa bağlı olarak ücretsiz yeme içme, kabin içi eğlence, sadakat programı, değişen koltuk konforu imkanları sunulmaktadır. Bu iş modelinde faaliyet gösteren havayolu işletmeleri merkezi bir havaalanı üzerinden faaliyet gösterirler.

Geniş bir uçuş ağına sahip olmasından dolayı ağ-network taşıyıcı olarak da adlandırılırlar. Uçuşlarda genellikle merkez olarak belirlenen havaalanından aktarmalı farklı noktalara uçuşlar gerçekleştirirler. Çoğu Avrupa ülkesinde bayrak taşıyıcı havayolu işletmeleri bu iş modelini oluşturmaktadır.

Örneğin; Türk Hava Yolları, Air France/KLM, Lufthansa, British Airways, Iberia, Austrian Airlines bu iş modelini uygulayan firmalar arasındadır. 

Bayrak Taşıyıcı Havayolu İşletmeleri Temel Özellikleri

Bayrak taşıyıcı havayolu işletmelerinin temel özellikleri;

• Merkezi (hub) havaalanından yüzlerce noktaya uçuş gerçekleştirilmektedir. Örneğin; THY merkez havaalanı olarak İstanbul Havaalanını kullanmakta ve buradan Türkiye’de ve dünyada birçok noktaya uçuş gerçekleştirmektedir.

• Seyahat acentaları, online seyahat acentaları, havayolu call senterları, web siteleri ve sosyal medya gibi çok geniş dağıtım kanalını kullanırlar. Yüksek ücretli biletler için değişim ve iptal imkanı sağlamaktadırlar.

• Business Class yolculara ve sık seyahat eden yolculara havaalanında lounge kullanma imkanı, güvenlikten hızlı geçiş imkanı, uçağa öncelikli biniş imkanı ve limuzin hizmeti verilebilmektedir.

• Uçaklar iki veya daha fazla sınıfta dizayn edilmekte ve business ve first class yolcular için daha kaliteli yiyecek ve içecek ikramları, daha gelişmiş uçuş eğlence sistemleri, internet ve cep telefonu erişimi, düz yatak gibi hizmetler verilmektedir. Ekonomi sınıfında daha uygun fiyatlı hizmet vermekte bu nedenle uçaklar daha kısa diz mesafeli koltuklarda seyahat edecek şekilde dizayn edilmektedir. Ayrıca yiyecek içecek ikramlarında daha sade menüler tercih edilmektedir.

• Müşteri sadakat programları vasıtasıyla sık uçuş gerçekleştirenlere hediyeler verilerek tekrar uçuşlar özendirilmektedir. Örneğin; THY tarafından uygulanan Miles & Smiles programı vasıtasıyla uçuş başına hediye uçuşlar veya hediye kataloğundan çok çeşitli hediyeler verilmektedir. Böylelikle müşterilerde sadakat oluşmaktadır.

• Filolarında uçuş güzergahlarının ihtiyacını tam olarak karşılayabilecek şekilde birkaç farklı tipte yüzlerce uçak bulundurmaktadır.

Ülkemizin Bayrak Taşıyıcı Havayolu İşletmesi

Ülkemizde bayrak taşıyıcı havayolu işletmesi Türk Hava Yollarıdır. Türk Hava Yolları Star Alliance ittifak üyesi olup 6,4 yaş ortalaması ile dünyada en genç uçak yaş ortalamasına sahip ülkeler arasında yer almaktadır.

Dünyada Bayrak Taşıyıcı Havayolu İşletmeleri Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Turkair. All rights reserved.