İçeriğe geç

Son yıllarda elektrik enerjisinin depolanmasında yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda elektrikli uçaklar, arabalar, taksiler, tırlar, otobüsler vb. kullanım alanlarında önemli artış yaşanmaktadır. Bu artışta toplumlarda oluşan çevre duyarlılığının da önemli etkisi bulunmaktadır. Bunun sonucu olarak fosil yakıtlı araçlar yerine çevre dostu araçların kullanımı tercih sebebi olmaya başlamaktadır. 

Küresel sera gazı salınımının %2’si ticari havacılıktan kaynaklanmakta ve önümüzdeki yıllarda bu oranın daha da artması beklenmektedir.

Elektrikli Uçaklar
Eviation Firması Tarafından Üretilen Alice Paris Airshow'un en ilgi çeken projeleri arasında yer almıştır. Kaynak:www.bbc.com

Çevreye duyarlı kişiler tarafından son yıllarda “Flight Shaming-Uçuş Utancı” olarak da isimlendirilen yaklaşımlar nedeniyle havacılıkta çevre dostu araçların kullanımı konusunda arayışların artmasına sebep olmaktadır. Elektrikli uçaklar ve diğer araçlar yakıt maliyetlerinin düşük olması nedeniyle de tercih sebebi olmaktadır.Eviation Alice Elektrikli Uçağı

Son yıllarda havacılık fuarlarında çevreye zarar vermeyen ve  tamamen elektrikli hava araçlarının geliştirildiği görülmektedir. “Eviation Alice”  tamamen elektrikli ticari yolcu uçağı olarak ilkler arasında yer almaktadır.

Videoyu oynat

“Eviation Alice” ilk uçuşunu 2019 yılı içerisinde yapması planlanmaktadır. 9 yolcu kapasiteli uçağın 1.000 km menzile ulaşması hedeflenmekte ve 2022 yılında ticari uçuşlarına başlaması hedeflenmektedir.

Elektrikli Uçaklar
Elektrik Motor Üreticisi MagniX Tarafından Yapılan Çalışmadan Bir Örnek

Harbour Air & MagniX Elektrikli Uçağı

Benzer şekilde deniz uçağı üreticisi Harbour Air firması ile elektrik motor üreticisi MagniX dünyanın ilk elektrikli havayolu uçağını üretmek için işbirliği yapmaktadır.

Elektrikli uçakların operasyon maliyetleri ve bakım maliyetleri çok daha düşük olmaktadır. Operasyon maliyetlerinde en önemli etken fosil yakıt yerine çok daha az maliyetli elektrik kullanılabilmesidir.

MagniX CEO’su Ganzarsky, “İşletmeciler açısından bir saatlik operasyon maliyetinde %60 ile %80 arasında düşüş olmaktadır.” şeklinde ifade etmiştir.  Böylelikle daha uygun hava taşımacılığına imkan sağlamakta ve işletmenin rekabet gücünü artırabilmektedir.
Elektrikli Uçaklar
Kaynaklar: https://globalnews.ca/news/5489617 
https://www.magnix.aero/
https://www.bbc.com/news/business-48630656

Havacılığa Giriş

Havacılık Alanında Merak Ettiğiniz Temel Konular Bu Kitapta

TL32,00
  • Havacılıkta Temel Kavramlar Birinci Bölüm
  • Havacılığın Tarihsel Gelişimi İkinci Bölüm
  • Hava Araçları Üçüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Kuruluşları Dördüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Faaliyetleri Beşinci Bölüm
  • Havayolu İşletmeleri Altıncı Bölüm
  • Havaalanı Yönetimi Yedinci Bölüm
  • Hava Araçları Bakım Yönetimi Sekizinci Bölüm
  • Hava Trafik Yönetimi Dokuzuncu Bölüm
© 2024 Turkair. All rights reserved.