İçeriğe geç

FAA Havayolu İşletmelerini Sensör Konusunda Uyardı

FAA Havayolu işletmelerini sensör bakımı konusunda uyardı. İki ayrı Boeing 737 MAX’ta meydana gelen ölümcül kazalar, angle of attack sensörlerden birinden yanlış değer alınması sonucu oluşmuştu. FAA bu nedenle havayolu işletmelerini, uçak bakım işletmelerini ve uçak üretici firmalarını hassas bir yapısı olan sensörlerin bakımlarının dikkatlice yapılması hususunda uyardı.

Angle of Attack(hücum açısı), kısaca, uçağın kanadı ile gelen hava arasındaki açıdır.  Angle of Attack açısı çok yüksek (14 derecenin üzerinde) olduğunda, kanatların kaldırma kuvvetini oluşturan hava akımının bozulmasına sebep olmaktadır. Bu da uçağın irtifa kaybetmesine neden olmaktadır. Bu duruma havacılıkta stall ismi verilmektedir.

Platform_Angle_of_Attack

AOA Sensörler uçak gövdesine monte edilmiş hava akışına göre hareket eden küçük kanatçıklardır.

FAA, AOA sensörlerle ilgili kontrol uygulayan tüm personeli el kitaplarında yer alan prosedürleri dikkatlice yapmaları konusunda uyarıda bulundu. FAA tarafından yapılan uyarı, AOA arızası nedeniyle, Boeing 737 MAX uçak kazalarını akıllara getirdi. Bu kazalarda Lion Air ve Ethiopian Airlines havayolu işletmelerine ait Boeing 737 MAX uçakları düşerek, 346 yolcu ve mürettebatın ölümüne sebep olmuştu.

FAA genellikle, uçuşta yaşanan önemli olaylar veya havayolu işletmeleri tarafından yaşanan mükerrer olaylar sonrasında emniyet uyarıları şeklinde yayınlar yapmaktadır. AOA ile ilgili bu uyarıda belirli bir sebep gösterilmemiş olması dikkatlerden kaçmadı. Konu ile ilgili açıklama yapan FAA sözcüsü “Bu uyarı hatırlatma olarak yayımlandı. Belirli bir olayla ilişkili değildir.” ifadesini kullandı.

Boeing 737 MAX’larda yaşanan ölümcül kazanın sebebi, 737 MAX’larda kullanılan  the Maneuvering Characteristics Augmentation System (MCAS) olarak isimlendirilen yeni uçuş kontrol sistemine AOA sensörlerden yanlış bilgi gelmesidir. MCAS uçuş kontrol sistemi, hücum açısı çok yükseldiğinde, pilotun kontrolü dışında otomatik olarak uçağın burnunu aşağıya indirerek stall yaşanmasına mani olacak şekilde programlanmıştı. Sensörlerden yanlış bilgi gelmesi nedeniyle uçağın düşmesine neden olacak şekilde pilotların istemi haricinde uçak düşmeye başlamıştır.

İlk F-16 Uçuşu

İlk F-16 Uçuşu

İlk F-16 uçuşunda yaşanan zorlu kalkış için tıklayınız...

Havacılığa Giriş

Havacılık Alanında Merak Ettiğiniz Temel Konular Bu Kitapta

TL32,00
  • Havacılıkta Temel Kavramlar Birinci Bölüm
  • Havacılığın Tarihsel Gelişimi İkinci Bölüm
  • Hava Araçları Üçüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Kuruluşları Dördüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Faaliyetleri Beşinci Bölüm
  • Havayolu İşletmeleri Altıncı Bölüm
  • Havaalanı Yönetimi Yedinci Bölüm
  • Hava Araçları Bakım Yönetimi Sekizinci Bölüm
  • Hava Trafik Yönetimi Dokuzuncu Bölüm
© 2024 Turkair. All rights reserved.