İçeriğe geç

Havacılık Sektörü Yeni Personel İhtiyaç Analizi

Boeing tarafından sivil havacılık sektörü yeni personel ihtiyaç analizi açıkladı. Boeing tarafından yapılan çalışmaya göre, önümüzdeki 20 yıllık süreçte; 804.000 yeni pilot, 769.000 yeni bakım personeli ve 914.000 yeni kabin personeli ihtiyacı ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Sivil havacılık sektörü yeni personel ihtiyaç analizi ticari havacılık, iş havacılığı ve sivil helikopter alanlarında çalışması öngörülen personeli dikkate almaktadır.

2019 – 2038 yılları arasında pilot, bakım ve kabin personelinin toplamında; Kuzey Amerika’da 581.000, Avrupa’da 479.000, Rusya&Merkezi Asya’da 82.000, Orta Doğu’da 241.000, Pasifik Asya’da 859.000, Afrika’da 86.000 ve Latin Amerika’da 159.000 yeni personel ihtiyacı ortaya çıkması öngörülmektedir. Personel ihtiyacının büyük çoğunluğunun ticari havacılık alanında olması beklenmektedir.

Sivil Havacılık Sektörü Yeni Personel İhtiyaç Analizi

Havacılık sektöründe yeni personel ihtiyacının artmasıyla birlikte nitelikli havacı personel yetiştirilmesine ihtiyaç da artmaktadır. %99 başarının başarısızlık olarak kabul edildiği havacılık sektöründe nitelikli personel ihtiyacının karşılanmasında eğitim sistemi büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde bu alanda duyulan eksikliğin karşılanabilmesi amacıyla birçok üniversitede havacılık bölümleri açılmaya başlamıştır. Ayrıca Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş eğitim merkezleri tarafından da bu eksiklik giderilebilmektedir.

sivil havacılık sektörü yeni personel ihtiyaç analizi

Havayolu işletmeleri genellikle kalifiye, yetenekli ve operasyonel açıdan yetişmiş pilot ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla eğitim programları düzenlemektedirler. 

Uçak Bakım personelinin gelişen teknolojinin de etkisiyle dijital arıza giderme, kompozit malzeme tamiri vb. alanlarda yetkin olmaları gerekmektedir. Uçak bakım personel eğitimlerinde bu hususların da dikkate alınması gerekecektir.

Hizmet sektörünün gelişimiyle kabin personelinin eğitimleri de ayrıca önem kazanmaktadır. Yolculara karşı davranışlarla ilgili uygulamalı eğitimlerin yapılması hem başlangıç eğitimlerde,  hem de tazeleme eğitimlerinde ayrıca önem kazanmaktadır.

Kaynak: www.boeing.com

Havacılığa Giriş

Havacılık Alanında Merak Ettiğiniz Temel Konular Bu Kitapta

TL32,00
  • Havacılıkta Temel Kavramlar Birinci Bölüm
  • Havacılığın Tarihsel Gelişimi İkinci Bölüm
  • Hava Araçları Üçüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Kuruluşları Dördüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Faaliyetleri Beşinci Bölüm
  • Havayolu İşletmeleri Altıncı Bölüm
  • Havaalanı Yönetimi Yedinci Bölüm
  • Hava Araçları Bakım Yönetimi Sekizinci Bölüm
  • Hava Trafik Yönetimi Dokuzuncu Bölüm
© 2024 Turkair. All rights reserved.