İçeriğe geç

Hosteslerin Görevleri Nelerdir?

15 Mayıs 1930 tarihinde Boeing Air Transport Inc. tarafından işe alınan ilk sekiz Hostes


1920’lerin sonlarına doğru sivil havacılık sektörünün gelişimiyle birlikte uçaklarda yolculara yardımcı olmak amacıyla bayan kabin memurları veya yaygın ismiyle Hostesler görev yapmaya başlamışlar. Peki o dönemde Hosteslerin Görevleri Nelerdir? İlk Bayan Hostesler, 1930 yılında Boeing Air Transport Inc. tarafından istihdam edilmiştir. 1930 yılında yayınlanan el kitabında, hosteslerin görevleri nelerdir, görevlerini nasıl yapmaları gerekir konuları ifade edilmiştir.


İlk yıllarda havayolu işletmeleri
tarafından hostesler, yolculara güven vermek için istihdam edilmiş fakat ilerleyen
dönemde havacılığın sembolü haline gelmişlerdir.

İç görünümü verilen Boeing 80A, Boeing şirketinin ilk yolcu taşıma amaçlı uçağıdır. Önceki model Boeing 40A gibi bu da çift kanat yapısına sahiptir. Ancak ona göre daha geniştir ve üç adet motora sahiptir. İki mürettebat dışında kabinde 12 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir.

Hosteslerin Görevleri Nelerdir?

1930 yılında yayınlanan el kitabında hosteslerden aşağıdaki görevleri yapmaları istenmiştir.

  • İyi eğitimli bir hostesin her zaman saygılı ve hürmetli olacağını aklından çıkarma.

  • Üniformalı iken kaptan ve kabin ekibine tam resmiyetle davran.
  • Kaptan ve yardımcı pilot uçağa girerken selam ver.
  • Her duraktan sonra, biletleri zımba ile del.
  • Tüm bagajları etiketle ve binişte kontrol et.
  • Her uçuş öncesi, uçağın zeminini temizle, hasır yolcu koltuklarının zemin bağlantı cıvatalarının emniyetli olarak sıkı olup olmadığını kontrol et.
  • Kalkış sonrasında kabin içindeki sinekleri yok et.
  • Özellikle yoğun yerleşim yerlerinden geçerken yolcuları, izmarit ve diğer eşyaları pencereden dışarı atmamaları konusunda uyar.
  • Uçağın herhangi bir yere inmesi durumunda, demiryolları hareket saatlerini yanında taşı ve demiryolu istasyonunu bulamayacak yolculara yardımcı ol.1920’lerin sonlarına doğru yolcu uçaklarında yiyecek servisi yapılmaya başlanmış ve başlıca ürün olarak tavuk salata tercih edilmiştir. Hostesler, Boeing 80 tip uçaklarda kahve servisi yapmaya başlamışlardır. Bu dönemde işe alınan hostesler, kalifiye hemşirelerden oluşmaktaydı. Yolcuların bilgilenmesi amacıyla kabin içinde duvara hız göstergesi ve altimetre konulmaktaydı. Yine bu dönemde, istenmesi durumunda hostesler  tarafından battaniye ve yastık servisi yapılmaya başlamıştır.

© 2024 Turkair. All rights reserved.