İçeriğe geç

TUSAŞ Üretimi ŞİMŞEK İHA ’nın Yeni Gücü “Hot Nose”

TUSAŞ, ŞİMŞEK İHA ‘da dahil olmak üzere hava araçlarındaki başarısıyla her geçen gün dünyanın daha fazla dikkatini çekmektedir. Tasarım, üretim ve test aşamalarının tamamı TUSAŞ bünyesinde gerçekleştirilen ŞİMŞEK İHA için geliştirilen kızılötesi ışınımla sektördeki gücünü perçinlemiş oldu. Bu yeni kabiliyeti ile Silahlı Kuvvetlere ve birçok firmaya hizmet veren ŞİMŞEK İHA, 2021 yılında da geliştirilmeye devam edilecek.

ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında Araştırma ve Geliştirme projesi olarak başlatılmış özgün TUSAŞ tasarımıdır.

Kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir açık mimari yapıda tasarlanan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemidir. Ayrıca havadan havaya, satıhtan havaya, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılabilecektir. Muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip, Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarını karşılayan bir hava aracıdır.

ŞİMŞEK İHA Sistemi Genel Özellikleri

 • Havada kalma süresi 45 dakika olan,
 • 400 kts yani saatte 740 km hıza ulaşabilen,
 • 1000ft (350m) ile 15000ft (4500m) (ASL) irtifalar arasında görev yapabilen,
 • 50 km menzili olan,
 • Fırlatıcı ile kalkış yapan,
 • Paraşüt ile karaya veya denize iniş yapabilen,
 • Gemi helikopter platformlarından kalkış ve kontrol imkanı sağlayan,
 • İleri kompozit teknolojileri ile üretilen,
 • Askeri standartlara uyumlu,
 • Özgün “YKİ Uçuş Kontrol Sistemi” ve “Otopilot Sistemi” sayesinde kalkış ve iniş dâhil rota / yön / hız / irtifa tutma modları ile tam otonom uçuş kabiliyetine sahip,
 • Yer Kontrol İstasyonu ile görev öncesi planlama ve kontrol, uçuş esnasında değiştirebilme özelliği taşıyan,
 • Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile acil durumlarda önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş yapabilen,
 • Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme özelliğine sahip,
 • Sayısal harita otomatik tanıma sistemi kullanan bir hava aracıdır.
 • ŞİMŞEK İHA’ya faydalı yük olarak pasif radar iz artırıcı sistem entegre edilmiştir.

  ŞİMŞEK İHA Sistemi İlave Faydalı Yük

 • MDI
 • CMDS
 • Duman jeneratörü
 • Radar Altimetre entegrasyon çalışmaları devam etmektedir.
 • Bir hedef uçak platformu olan ŞİMŞEK, son yıllarda çeşitli tatbikatlarda boy gösteriyor. Silah, radar ya da IR (infrared radiation/kızılötesi ışınım) güdümlü sistemler geliştiren firmaların geliştirme dönemlerinde uçuş testleri aşamasında hizmet veren ŞİMŞEK İHA, uçuşlarını Yer Kontrol İstasyonu üzerinden ve otonom olarak gerçekleştirebiliyor.

  Düz ve beton bir alandan fırlatıcı ile atılan, bir piste ihtiyaç duymadan gökyüzüne taşınan hedef uçak, otonom uçuşunda inişlerini de paraşütle yapabiliyor. Silahlı Kuvvetlerin eğitim amaçlı atışlarında yer alan Yüksek Hızlı Hedef Uçak ŞİMŞEK, her sene düzenlenen Deniz Kurdu ve Mavi Vatan Tatbikatlarında gemi üzerine kurulan platformlardan kalkış yapıyor. Uçak, TÜBİTAK SAGE ve Roketsan için de hizmet veriyor.

  Bir buçuk metre kanat genişliğinde, 2,3 metre boyunda olan ŞİMŞEK, radarlarda ise fazlasıyla küçük görünüyor. Belirli bir seviye üzerine ateş eden sistemler için ŞİMŞEK, bazen görünmez olabiliyor. Savunma sanayisinde gerçekleştirdiği atılımlar ve ülkemize kazandırdığı hava araçlarıyla birçok başarı yakalayan TUSAŞ, kullanıcıların talepleri doğrultusunda ŞİMŞEK İHA’yı geliştirmeye ve güçlendirmeye devam ediyor.

  ŞİMŞEK İHA Hot Nose Sistemi

  Ters motor, yüksek ısı uçağı olduğundan daha büyük göstermek için birkaç tasarım çözümü yapan TUSAŞ, kullanıcıların IR ihtiyacına yanıt vermek için de çalışmalarına başladı. IR tabanlı bir silah sisteminin atış edebilmesi için ŞİMŞEK’in jet motorunun daha fazla kızılötesi ışınım yayması gerektiği saptanıyor. Farklı firmalar tarafından yapılan tüm çalışmaları inceleniyor. İncelemelerin ardından, özel bir sistem tasarlayan TUSAŞ, “HOT-NOSE” adı verilen sistemi hayata geçiriyor.

  ŞİMŞEK Hot Nose Sistemi Nasıl Çalışır?

  Jet motorunu uçağa tersten koyan, motorun çıkışında yer alan metal plakayı ısıtarak ışıma gücünü artıran TUSAŞ, ŞİMŞEK’in 800 santigrat dereceye ulaşan ısıyla uçmasını sağlıyor. Kullanıcının sahip olduğu IR dedektörü de ŞİMŞEK’i daha kolay bir şekilde algılıyor ve böylelikle, kullanıcı hedefi tam 12‘den vurabiliyor.

  Kullanıcıların beklentisini iki farklı şekilde karşılayabilecek olan fakat, motoru ters koyma yöntemini tercih eden TUSAŞ, “HOTNOSE” için yaklaşık bir buçuk senelik zaman zarfında çeşitli çalışmalar yürütüyor. Daha önce böyle bir sistem geliştirmeyen TUSAŞ, tasarım, üretim ve test süreçlerinin ardından elde ettikleri verilerle bu yeni özelliği ŞİMŞEK’e entegre ediyor. Bu süreçte yapılması gereken rüzgâr tüneli testleri de Ankara’nın Sincan ilçesinde yer alan tünelde gerçekleştiriliyor.

  Roketsan, Aselsan, TÜBİKTAK SAGE gibi güçlü isimlere hizmet eden ŞİMŞEK şu anda, ters motoru ve yüksek IR kabiliyetiyle kullanıcısına hizmet vermeye devam ediyor. 2005 yılından itibaren tasarım kabiliyetlerini artıran TUSAŞ, “HOT-NOSE” tasarımı sayesinde IR güdümlü silah sistemlerine hedef olabilme kabiliyeti kazanarak, bu kabiliyet ile hava araçları dışında da birçok ürünü üretebileceğini gözler önüne seriyor.

  ŞİMŞEK Hot Nose Sistemi İlk Fazı Tamamlandı

  ŞİMŞEK platformuna yeni kabiliyetler kazandıracak “HOT-NOSE” tasarımının ilk fazı TUSAŞ tarafından tamamlandı. Müşteri talepleri doğrultusunda ekipmanı daha da geliştirmek için ikinci faz da başlatmış durumda. Aynı zamanda, ŞİMŞEK’in de kabiliyetlerini artırmak için birçok çalışma yürüten TUSAŞ, 2021 yılında uçağın daha gelişmiş bir versiyonuyla kullanıcı karşısına çıkmayı planlıyor.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  © 2024 Turkair. All rights reserved.