İçeriğe geç

Uçak İstasyon Koordinat Sistemleri

Uçak İstasyon Koordinat Sistemleri neden kullanılmaktadır? Uçak, otomobil, gemi vb. araçlarda kullanılan parçaların yerlerinin kolaylıkla belirlenebilmesi amacıyla X,Y,Z koordinatlar, uçak istasyon koordinat sistemleri olarak kullanılmaktadır. İmalatçı firmalar tarafından belirlenen aşağıda ayrıntılı bilgileri verilen sistemler özellikle uçak bakımlarında daha kısa sürede arızaların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Uçak üretici firmaları tarafından X ekseni genellikle Fuselage Stations (Fus.Sta. & FS) veya Body Station (BS) olarak isimlendirilmektedir. FS ile uçağın burun kısmı genellikle 0 (Sıfır) noktası olarak belirlenerek kuruk kısmına doğru numaralandırma yapılır.

Y ekseni genellikle Buttock Line & Butt Line (BL) olarak isimlendirilir. Bazı uçak üretici firmaları Wing Station (WS) olarak da isimlendirmektedir. Uçağın merkez hattı 0 (Sıfır) noktası olarak belirlenerek sağ ve sol kanatlara doğru numaralandırma yapılır. Sağ tarafa doğru numaralandırma Right Butt Line (RBL) ve sol tarafa doğru numaralandırma Left Butt Line (LBL) olarak isimlendirilir.

Z ekseni ise genellikle Water Line(WL) olarak isimlendirilir. Uçağın zemine temas ettiği yer, 0 (Sıfır) noktası olarak belirlenerek yukarı doğru numaralandırma yapılır( www.aerospaceweb.org ). 

Uçak İstasyon Koordinat Sistemi

Yukarıda ifade edilen numaralandırma sistemine ilaveten özellikle büyük gövdeli uçaklarda daha farklı numaralandırma sistemleri kullanılmaktadır. Horizantal Stabilizer Stations (HSS), Vertical Stabilizer Stations (VSS) ve Powerplant Stations (PPS) örnek olarak verilebilir.

Büyük gövdeli uçaklarda kullanılan bir başka sistem ise uçağın belirli bölgelere ve alt bölgelere bölünerek numaralandırılmasıdır. Aşağıdaki görselde örnek numaralandırma yer almaktadır.

Havacılığa Giriş

Havacılık Alanında Merak Ettiğiniz Temel Konular Bu Kitapta

TL32,00
  • Havacılıkta Temel Kavramlar Birinci Bölüm
  • Havacılığın Tarihsel Gelişimi İkinci Bölüm
  • Hava Araçları Üçüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Kuruluşları Dördüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Faaliyetleri Beşinci Bölüm
  • Havayolu İşletmeleri Altıncı Bölüm
  • Havaalanı Yönetimi Yedinci Bölüm
  • Hava Araçları Bakım Yönetimi Sekizinci Bölüm
  • Hava Trafik Yönetimi Dokuzuncu Bölüm
© 2024 Turkair. All rights reserved.