İçeriğe geç

Uzayda Otelde Konaklamak Mümkün Mü?

Uzayda otelde konaklamak mümkün mü? Uzaya yolculuk yaparak uzayda otelde konaklamak artık hayal değil. Günümüzde uzay konusunda çalışmalar yapan girişimler, uzayda misafirlerini konuk etmek için büyük bir yarış içindeler. Uzayda otelde konaklamak mümkün mü, yakın gelecekte mümkün olacak gibi görünüyor.

Uzaya ücreti karşılığında yolcu taşıma konusunda çalışmalar yapan ABD’li  Orion Span firmasının kurucusu Frank Bunger yaptığı açıklamada “Şimdilerde bu fikir gerçek olmadığı için kulağa çılgın gelmektedir.” dedi.

Amerikalı milyarder Dennis Tito 2001 yılında 20 milyon dolar ücret karşılığında, dünyanın para ile uzaya seyahat eden ilk insanı olmuştu. Sonrasında benzer seyahatler yaşanmıştır. O zamandan beri Boeing , Space X, Blue Origin vb. firmalar uzaya yolcu taşıma konusunda çalışmalarına devam etmekte olup bu çalışmalar uzayda konaklama imkanının da oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

ABD uzay ajansı NASA, 2020 yılının başlarından itibaren geceliği 35.000 dolar ücret karşılığında “30 güne kadar özel astronot” programının başlayacağını duyurdu. Bu ücrete ilave 50 milyon dolardan fazla gidiş ücretini de eklemeniz gerekiyor.

Bu girişimlerin başlamasıyla birlikte uzayda hangi kanunların geçerli olacağı hususunda tartışmalar ortaya çıkmaya başladı. Uzay hukuk danışmanı Christopher Johnson “Uzayda bir şeyler yapmak ve bu konuda yaşanacak problemlerde halihazırda uygulanan mevzuat ile çözüm bulmak çok zor. Özellikle uzayda konaklam tesisi kurulması konusunda belirli bir sistem bulunmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Dünya Yörüngesinde Tatil

Kuruluş amacı 21. Yüzyılda maliyet etkin ve çok yönlü uzay istasyonu oluşturmak olan Orion Span firması, kapsül şeklindeki Aurora Uzay İstasyonunda 2024 yılına kadar ilk yolcularına, dünya yörüngesinde tatil imkanı sağlamayı planlamaktadır.Firma kişi başı 9,5 milyon dolar ücret karşılığında, beş kişi yolcuya kadar yolcuyu uçuş mürettebatı ile birlikte 12 gün süreli seyahat ettirmeyi hedeflemektedir. Yolcular, yolculuk esnasında bilimsel gözlem, hergün 16 gündoğumu ve gün batımı izleme, sıfır yer çekiminde masa tenisi oynama imkanına sahip olacaklar.Bu fırsattan yararlanmak için şimdiden 30 kişi 80.000 dolar depozito yatırmış. 

Uzayda Otelde Konaklamak Mümkün Mü?

Kaliforniyalı şirket Gateway Foundation, içerisinde turistlerin, araştırmacıların, doktorların ve çalışanların olduğu 400’den fazla insan kapasiteli büyük bir uzay istasyonu inşa etmeyi istemektedir. Güneş enerjili ve teker şeklinde olması planlanan istasyon kendi ekseni etrafında dönüş yaparak sanal yer çekimi oluşturmaya imkan sağlayabilecektir.

İngiltere’de Bristol Üniversitesinde Uzay Mühendisliği Profesörü Lucy Berthoud bu girişimlerin gerçekleşmesinin biraz zaman alacağını ifade etti. Berthoud ayrıca bu girişimlerde bulunanlar için uzaya seyahat maliyetlerinin çok yüksek olmasının halen önemli bir sorun teşkil ettiğini belirtmiştir.Örneğin, NASA uzaya astronot göndermek için kişi başına 50 milyon dolardan fazla bir ücret talep etmektedir.

Havacılığa Giriş

Havacılık Alanında Merak Ettiğiniz Temel Konular Bu Kitapta

TL32,00
  • Havacılıkta Temel Kavramlar Birinci Bölüm
  • Havacılığın Tarihsel Gelişimi İkinci Bölüm
  • Hava Araçları Üçüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Kuruluşları Dördüncü Bölüm
  • Sivil Havacılık Faaliyetleri Beşinci Bölüm
  • Havayolu İşletmeleri Altıncı Bölüm
  • Havaalanı Yönetimi Yedinci Bölüm
  • Hava Araçları Bakım Yönetimi Sekizinci Bölüm
  • Hava Trafik Yönetimi Dokuzuncu Bölüm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Turkair. All rights reserved.